Ganita Haber - Trabzon'un Habere Kıyısı..

Saksıda Yetiştirebileceğiniz 3 Sebze!

Evde Balkonda ve Saksıda Hangi Sebzeler Nasıl Yetiştirilir?

Saksıda Yetiştirebileceğiniz 3 Sebze!

Kendi sebze ve meyve ihtiyacınızı karşılamak için  ille de bahçeye ihtiyacınız yok.Evinizin bir köşesinde yada balkonunuzda, saksıda veya plastik bir kapta ektiğiniz sebzeleri yetiştirebilirsiniz. 

Evinizin balkonunda yetiştirmeye elverişli olan sebzeleri sizler için derledik.

SAKSIDA MARUL YETİŞTİRMEK

Saksının içine yaklaşık 10 cm kalınlıktaki toprağı çok fazla sıkıştırmadan yerleştirdikten sonra üzerini güzelce düzleştirdikten sonra tohumarınızı toprağa koyun.Üzerine yaklaşık 2 cm kalınlığında bir toprak daha ekleyerek toprağın çok ıslak olmamasına fakat nemli kalmasına dikkat edin.

Yaklaşık bir hafta içinde çimlenmeye başlayacak bitkinizi serin ve güneş alabilen bir yerde bulundurduğunuzda en olgun ve taze haline ulaştığında afiyetle yiyebilirsiniz.

SAKSIDA MAYDANOZ YETİŞTİRMEK

Çok fazla derin olmayan bir saksıyı üzerinde 5 cm boşluk kalacak şekilde toprak ile doldurun ve toprağın bol nemli olmasına özen gösterin.Maydanoz tohumlarınızı toprağa homojen olacak şekilde dağıtın ve üzerine çok hafif olacak şekilde bastırın.Üzerini yaklaşık 1 cm nemli toprakla örtün ve filizlnmesini bekleyin.Toprağın her zaman nemli kalmasına özen gösterin.

20 gün içinde filizlenmeye başlayacak olan maydanozlarınızın yaklaşık 6 hafta içerisinde tüketilecek hale gelecektir.

SAKSIDA HAVUÇ YETİŞTİRMEK

Ocak ayından Kasım ayına kadar ekimi yapılan havuçlar için derin ve geniş saksılar edinmelisiniz.Saksınızı mineral bakımından zengin toprak ile doldurup üzerini düzleştirdikten sonra aralarında 5'er cm aralık bulunan düz çizgiler çekin.Bu çizgilerin olduğu yerlere toprak tohumlarını serpiştirin.Üzerini 2cm geçmeyecek şekilde toprakla örterek sulayın.

Haftada bir veya iki kez sulayıın ve güneş gören bir yerde bulundurun.Bu sayede havuçlarınız kısa sürede filizlenmeye başlayarak toprağın içinde büyümeye başlayacaktır.

saksıda sebze saksıdda sebze yetiştirmek evde yetiştirmek
Sende Yorum Yaz...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Trabzon'a 130 milyon liralık içme suyu şebekesi
Trabzon'a 130 milyon liralık içme suyu şebekesi
Trabzon'da gece yarısı kaza!
Trabzon'da gece yarısı kaza!